Konkursy Naszyjniki

Naszyjnik Indiański Choker – USA – Royal-Stone Inspiracja 5

Naszyjnik Indiański Choker

Przyszła pora na kolejną inspirację - Stany Zjednoczone. Temat wbrew pozorom wcale nie taki prosty ze względu na różnorodność przeplatających się tam kultur. Jednak od początku wiedziałam, że moja praca będzie nawiązywać do rdzennych mieszkańców tego kraju czyli Indian. Domyślałam się, że nie będę jedyną co mnie wcale nie zrażało, gdyż projekt przygotowywałam z myślą o sobie. Tak narodził się naszyjnik indiański choker.

Dla tych co mogliby nie wiedzieć chokery, w Polsce zwane też dusikami, to naszyjniki przylegające do szyi, podobnie jak obroża. Bez obaw, dobrze dobrane wbrew pozorom wcale nie duszą.

Indianie fascynowali mnie od zawsze. Kojarzyli mi się z wolnością i życiem w zgodzie z przyrodą. W głowie może zrodzić się idealistyczny obraz ich codzienności, jednak gdyby tak się zastanowić - wcale nie mieli lekko. Dla ówczesnych ludzi życie bez prądu, bieżącej wody czy kanalizacji może nie było niczym nadzwyczajnym ale dziś codzienność bez tych udogodnień wydaje mi się nie do zniesienia. Co więcej groza napawają sąsiedzkie napady czy wręcz wojny plemion, które raczej nie słynęły z łagodności - oj nie były to łatwe czasy.

Materiały

  • hematyty tęczowe
  • drewniane kostki
  • pióra (oczywiście orle;)
  • elementy ze stali chirurgicznej
  • nici

Na początku rozpoczęłam testowanie jak do wykonania tego naszyjnika sprawdzi się cienki miedziany drucik. Niestety zbyt często się kruszył i ostatecznie z niego zrezygnowałam na rzecz nici nylonowej. Czy jest idealna? Nie jestem do końca przekonana jednak nie mogłam sprawdzić jak zachowywałaby się tutaj żyłka jubilerska ze względu na goniący mnie termin oddania pracy i brak żyłki.

Materiały
Naszyjnik w trakcie prac

Naszyjnik Indiański Choker

Przygotowując naszyjnik indiański choker liczyła się dla mnie prostota. Indianie korzystali z tego co upolowali czy zebrali, stąd też pióra i małe drewniane koraliki. Aby dodać koloru, bo przecież tego u tej rdzennej ludności nie brakowało, użyłam tęczowego hematytu przechodzącego z jednej barwy w drugą.

Naszyjnik Indiański Choker

_____________________

Jak zawsze zapraszam do przejrzenia innych moich prac zarówno tych wykonanych na konkurs Royal-Stone jak i pozostałych.

Album z pracami konkursowymi z tej inspiracji znajdziesz tutaj (link działa tylko na komputerze). Do 15 czerwca można oddawać głosy (lajki) na pracę, która Twoim zdaniem powinna zdobyć nagrodę publiczności. Mogę dodać, że jest w czym wybierać wiec zapraszam do zabawy.