Bransoletki

Makrama w kilku zdaniach

Makrama w kilku zdaniach

Wpis zatytułowany makrama w kilku zdaniach chce poświęcić technice, która choć na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie jest w rzeczywistości bardzo prosta. Nie jest to oczywiście kurs, a jedynie krótkie wprowadzenie.

Z makramą spotkałam się już jako dziecko - czy to gdy wyplatałam bransoletki przyjaźni nieświadoma tego, że bawię się podstawowymi węzłami stosowanymi w makramie, czy też obserwując wiszące kwietniki lub bujając się na hamaku.

Makrama - trochę historii

Makrama to sztuka ręcznego wiązania sznurków bez użycia narzędzi. Tak najprościej i najogólniej można by określić tę starożytną technikę. Dobrze widzisz - starożytną bo jej ślady można znaleźć chociażby na asyryjskich rzeźbach z X w p.n.e gdzie stosowana była do ozdabiania ubrań.

Zdjęcie zaczerpnięte z: https://en.wikipedia.org/wiki/Assyrian_sculpture
Zdjęcie zaczerpnięte z: https://en.wikipedia.org/wiki/Assyrian_sculpture

Wracając jednak do rodowodu słowa makrama. Okazuje się, że pochodzenie tej nazwy nie jest jednoznaczne. W skrócie - są dwie wersje. Pierwsza z nich, ta bardziej popularna zakłada, że nazwa makrama pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego "ozdobne frędzle". Natomiast druga, że od słowa tureckiego - "serwetka".

Z Bliskiego Wschodu makrama przywędrowała w XIV w. do Europy i rozpowszechniła się we Włoszech, Hiszpanii i przede wszystkim Francji. Wykorzystywano ją głównie do wykonywania elementów ozdobnych ubrań dla wyższych sfer, a nawet szat królewskich.

Wyrażanie siebie

Makrama, jak każda inna technika czy styl mody, raz była na fali innym razem w cieniu czekała cierpliwie na swój powrót.
Zastanawiasz się może jak trzyma się ta sztuka wiązania węzłów w XXI w.? Okazuje się, że wcale nie najgorzej. Jednakże nie są to już ubrania lub ich elementy, torby, plecaki czy kwietniki jak w latach 70 (choć i te mają swoich wielbicieli). Zamiast tego makrama przybrała formę biżuterii, w której piękne kamienie i koraliki w połączeniu ze sznurkami tworzą wyszukane kształty.

Zdjęcie zaczerpnięte z: https://creativepro.com/scanning-around-gene-groovy-macram/
Zdjęcie zaczerpnięte z: https://creativepro.com/scanning-around-gene-groovy-macram/

W internecie można znaleźć mnóstwo porad jakiego rodzajów sznurków użyć. Z jednymi będzie się łatwiej pracowało z innymi ciężej, a każdy z nich da inny efekt pracy końcowej. Jestem jednak zdania, że nie ma co zamykać się w ustalonych ramach. Testuj, próbuj, łącz techniki. Nawet znając tylko podstawowe sploty makramowe można wyczarować cuda.

Chcesz wykorzystać sznurek sutasz, paski rzemieni, koraliki nawleczone na sznury czy chociażby zastosować węzły makramy w technice wire wrapping? Śmiało, ogranicza Cię tak naprawdę tylko wyobraźnia. To jest piękne w rękodziele.

Moja makrama

Lubię makramę i choć nie miałam ostatnio możliwości poświęcić jej tyle uwagi ile bym chciała to jednak trochę prac w tej technice powstało. Zamieszczam zdjęcia kilku z nich:

Makrama - Bransoletka z rombem

Bransoletka z wykorzystaniem sznurka nylonowego i dwukolorowych koralików Crackle

Makrama - Bransoletka dwurzędowa

Bransoletka dwurzędowa z koralików Crackle

Makrama - Bransoletka na drucie z pamięcią z wykorzystaniem sznurków sutasz

Bransoletka na drucie z pamięcią z wykorzystaniem sznurka sutasz i howlitów

Makrama - Bransoletka trzyrzędowa

Bransoletka trzyrzędowa z czerwonych howlitów