Inne Konkursy

Letnia opaska na włosy – Rosja – Royal Stone Inspiracja 6

Letnia opaska na włosy

Lipiec już za parę dni, słońce grzeje coraz mocniej i pewnie wielu z nas z wytęsknieniem oczekuje upragnionego urlopu. Znając swoje problemy podczas wakacji, związane z wchodzącymi do oczu włosami gdy tylko wiatr zmieni swój kierunek, postanowiłam stworzyć przy okazji tej inspiracji coś co temu zaradzi. Oczywiście mogłabym użyć gumki i zebrać swoją czuprynę w kucyk lub koka wolę jednak rozpuszczone włosy. Dlatego też powstała letnia opaska do włosów.

W poszukiwaniu inspiracji

Choć pod względem powierzchni Rosja jest największym państwem na świecie, to jednak jeśli chodzi liczbę ludności plasuje się dopiero na 9. miejscu. Nie zmienia to faktu, że w kraju tym przeplata się wiele kultur i tradycji różnych ludów, które przez wieki zostały włączone do ziem rosyjskich.

Pierwszym moim skojarzeniem z tematem 6. inspiracji była Syberia. Pewnie przez bolesną historię naszego kraju z okresu II wojny światowej. Niemniej nie to chciałam pokazać. Zaczęłam szukać informacji na temat ludzi zamieszkujących te tereny. Jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że lista syberyjskich autochtonów (rdzennych mieszkańców) jest naprawdę spora.

Niektóre z ludów tubylczych zamieszkujących Syberię Źródło: www.museum.state.il.us

Przeglądając albumy o Syberii czy grafiki z rdzenną ludnością tego obszaru zauważyłam, że przy odświętnych strojach oprócz kokosznika czy chusty na głowę, pojawiają się też różnego rodzaju haftowane opaski z koralikami. To była myśl! Coś nietypowego, a zarazem możliwego do przekształcenia na dodatek do codziennego letniego stroju.

Letnia opaska na włosy

Materiały:

  • czarna aksamitka o szerokości 2,3 cm

  • tasiemka bawełniana o szerokości 2 cm

  • ozdobna tasiemka falowana

  • gumka

  • koraliki DiamonDuo, SuperDuo i Toho

  • nić monofilowa

Baza opaski do włosów z aksamitki

Do wykonania bazy opaski wykorzystałam aksamitkę, którą podwinęłam na końcach i połączyłam z gumką przy użyciu maszyny do szycia.

Elementy ozdobę opaski na włosy

Ostatnio zafascynowały mnie koraliki z dwiema dziurkami i to właśnie ich użyłam do stworzenia ozdobnych elementów swojej opaski. Pomimo, że pominęłam koralikowe frędzle, które pojawiają się w oryginałach, to zarówno kolorystyką jak i kształtem ozdób starałam się nawiązać do opasek noszonych w Rosji. Ostatecznie przyszywając wszystko do aksamitki dodatkowo umieściłam płatki śniegu jako odzwierciedlenie zimnego klimatu Syberii. Natomiast aby zakryć nieestetyczną nitkę i końce falowanej tasiemki całość podkleiłam przyjemną w dotyku taśmą bawełnianą.

Letnia opaska na włosy

Podsumowanie na półmetku

Zarówno letnia opaska na włosy jak i połowa konkursu już za mną, a już 3 lipca mija termin nadsyłania prac na inspirację - Maroko. Mogę zdradzić, że w pracowni pojawi się nowa torebka.
Dla niewtajemniczonych przypomnę, że podjęłam się wyzwania wzięcia udziału we wszystkich dwunastu inspiracjach. Trzymajcie kciuki. Chętnych zapraszam również do obejrzenia prac jakie do tej pory zgłosiłam w konkursie, całość znajdziecie tutaj.