Akwarium. Nasz własny podwodny świat

Akwarystyka towarzyszy nam od wieków. Już starożytni Sumerowie doceniali urok własnej hodowli ryb, które stanowiły ozdobę przydomowych stawów. W starożytnych Chinach karasie złociste trzymano w porcelanowych wazach, które były odpowiednikiem naszych współczesnych akwariów.

W Polsce, podobnie jak w innych europejskich krajach, akwarystyka pojawiła się w XIX wieku i od tamtej pory cieszy się ogromną popularnością. Własne akwarium to nie tylko doskonały pomysł na udekorowanie wnętrza naszego domu, jest to także dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy posiadać jakieś zwierzę w domu, lecz my lub któryś z naszych domowników cierpi na alergię.

Ponadto hodowla ryb jest stosunkowo prosta i nie wymaga dużego nakładu czasu i pracy, a obserwowanie rozwoju własnoręcznie stworzonego środowiska przyniesie nam wiele satysfakcji. Jak stworzyć własne akwarium?

akwarium

REKLAMA:

Profesjonalne pozycjonowanie stron internetowych szymanski.biz.pl.

Morski świat czy głębiny jezior?

Na początek musimy zdecydować, jakie chcemy mieć akwarium. Czy chcemy hodować gatunki słodkowodne czy słonowodne? Własna rafa koralowa z pływającymi tu i tam bajecznie kolorowymi rybkami, czyli akwarium morskie? A może wielobarwne, różnorodne akwarium słodkowodne?

Akwarium słodkowodne jest łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż znacznie prościej jest stworzyć odpowiednie warunki do życia dla ryb słodkowodnych. Decydując się na akwarium morskie musimy pamiętać, że będzie nam potrzebna nieco droższa aparatura, przeznaczona do filtrowania wody morskiej, specjalne środki do utrzymywania odpowiedniego zasolenia i pH wody.

Urządzanie akwarium

Gdy już zdecydujemy jakie ma być nasze akwarium, powinniśmy zająć się stworzeniem odpowiedniego środowiska dla naszej przyszłej hodowli. Najważniejszą z nich jest wybór akwarium. Jakie są cechy idealnego akwarium? Musimy w pierwszej kolejności wybrać miejsce, gdzie chcemy je umieścić, aby wybrać odpowiedni rozmiar.

Rozmiar akwarium powinien też być uwzględniony przy wyborze gatunków ryb. Kolejnym podstawowym punktem przy urządzaniu naszego akwarium jest odpowiednia aparatura zapewniająca sprzyjające warunki naszym rybkom, czyli wszystkiego rodzaju filtry, grzałki, napowietrzacze, termometry i oświetlenie.

Na koniec, gdy już będziemy mieć wszystkie niezbędne rzeczy możemy skupić się na wystroju naszego akwarium. Do wyboru mamy wiele różnych roślin żywych i sztucznych, skał i kamieni, podłoże w naszym akwarium może być piaszczyste bądź kamieniste.

Chcąc osłonić tył akwarium możemy wybrać przyklejane, drukowane tło lub montowane od środka tło 3d, imitujące prawdziwe skały. Wybór akcesoriów dekoracyjnych jest olbrzymi, tylko od nas zależy, jak chcemy urządzić swoje akwarium.

Nowi mieszkańcy akwarium

Mając już gotowe akwarium możemy zacząć wpuszczać ryby. Niezależnie jaki gatunki wybierzemy, słodkowodne czy morskie, pamiętajmy o wyborze odpowiedniej karmy i zaopatrzeniu się w niezbędne suplementy diety. Im lepsze warunki do życia zapewnimy naszym rybkom, tym dłużej będą żyły i będą cieszyły się dobrą formą.