Pielęgnicowate. Ryby z charakterem

Chcesz założyć akwarium słodkowodne, lecz nie chcesz w nim mieć neonek, mieczyków i skalarów, które goszczą w niemal każdej domowej hodowli ryb? Hodowla ryb z rodziny pielęgnicowatych to doskonały pomysł, jeżeli marzysz o bajecznie kolorowych rybach w swoim słodkowodnym akwarium.

Nie cieszą się tak ogromną popularnością w Polsce jak inne ryby akwariowe, na przykład gupiki czy danio, ponieważ są znacznie bardziej wymagające, jeśli chodzi o odpowiednie warunki do życia i współlokatorów.

Charakterystyka pielęgnicowatych

Pielęgnicowate to ponad 1600 gatunków ryb, które zamieszkują słodkowodne zbiorniki Ameryki Południowej i Afryki. Polska nazwa tych ryb odnosi się do ich niezwykłej cechy, jaką jest troskliwa opieka nad potomstwem.

Wszystkie ryby pielęgnicowate to ryby terytorialne i agresywne, toteż nie nadają się do zamieszkiwania w ciasnym akwarium z wieloma innymi gatunkami. Ryby te są bajecznie kolorowe i poruszają się z wielką gracją, czym bardziej przypominają ryby morskie niż inne słodkowodne.

Pielęgnicowate należą do dużych ryb akwariowych, ponieważ mogą osiągać wielkość do 25 cm! Najpopularniejsze rodzaje pielęgnicowatych to przede wszystkim Pyszczaki, Pielęgnice i Paletki.

Pielęgnicowate

REKLAMA:

Warunki hodowli i pokarm

Hodując pielęgnicowate musimy zapewnić naszym rybom dużą przestrzeń! Są to ryby bardzo terytorialne, więc będą atakować każdą rybę, którą uznają za intruza na „swoim” terenie. Jak duże powinno być akwarium dla pielęgnic lub pyszczaków?

Zalecana wielkość to nie mniej niż około 250l na parę. Warto też zapoznać się z dokładną charakterystyką każdego rodzaju pielęgnicowatych, ponieważ wiele z nich należy trzymać albo w akwariach jednogatunkowych, albo jedynie z rybami o podobnej wielkości.

Pielęgnicowate są też bardzo skoczne, aby uchronić je przed wyskoczeniem z akwarium należy pamiętać o założeniu stabilnej, solidnie zamykanej pokrywy. Pyszczaki są rybami wszystkożernymi, oprócz pokarmu roślinnego możemy je karmić dżdżownicami czy ochotkami.

Jeżeli zależy nam na pełnym zieleni wystroju akwarium powinniśmy pokusić się o zakup dobrej jakości roślin sztucznych lub odpornych, twardych gatunków roślin żywych, w innym przypadku nasze pielęgnice mogą zwyczajnie zjeść nam cały wystrój!

Warto zainteresować się hodowlą pielęgnicowatych, jeżeli mamy już doświadczenie akwarystyczne i marzymy o wielobarwnym, zróżnicowanym akwarium.