Bransoletki

Subtelny upominek na Dzień Matki

Upominek na dzień matki bransoletka na gumce z jadeitów i srebra

26 maja zbliża się wielkimi krokami i warto pomyśleć o jakimś prezencie dla kochanej rodzicielki. Oczywiście nie musi być to nic dużego. Kwiatek i poświęcenie większej ilości czasu w tym zapracowanym świecie, to też piękny dar. Jednak dla tych, którzy chcieli by ofiarować coś więcej, mam własną propozycję na upominek na Dzień Matki. Niemniej za nim ja wyjawię chciałam Cię zapytać - czy znasz historię tego święta?

tarnpulli via Foter.com / CC BY-NC-SA
Krótka Geneza

Otóż jak się okazuje, historia Dnia Matki ma dwa niezależne źródła - europejskie i amerykańskie
Pierwsze sięga czasów starożytnych Greków i Rzymian, gdzie czczono matki-boginie symbolizujące płodność i urodzaj. Później pod wpływem katolicyzmu zabroniono tych praktyk, by w XVII w. zwyczaj ten powrócił do Anglii jako tzw. niedziela u matki, obchodzona w czwartą niedzielę wielkiego postu. "Matką" w tym przypadku określano rodzinny kościół lub parafię. W tej postaci święto przetrwało do XIX w.
Inaczej wyglądało to w Stanach Zjednoczonych. Początek tego święta szacuje się własnie na XIX w. - najpierw jako Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w 1914 r. kongres uznał Dzień Matki za święto narodowe.
Własnie z USA przywędrowała współczesna forma tego święta obchodzona w europie od czasu zakończenia II wojny światowej.

Ciekawostka

W Polsce Dzień Matki przypada na 26 maja (po raz pierwszy obchodzono go w 1914 r. w Krakowie) i jak się okazuje jesteśmy jednym krajem na świecie świętującym w tym dniu. Większość państw obchodzi Dzień Matki w drugą niedziele maja, ale można znaleźć miejsca, w których daty rozrzucone są nawet od lutego aż do grudnia.

_________________________________

Subtelny upominek na Dzień Matki

Wracając jednak do mojej propozycji prezentu, przedstawiam Ci bransoletki na gumce, które właśnie w delikatności maja swój urok. Możliwość dobrania kształtu, rozmiaru i koloru kamieni czy tez typu zawieszki sprawia, że to niepozorne dzieło sztuki staje się bardzo mocno spersonalizowane.

Bransoletki w odcieniu biało-niebieskim
Bransoletki w odcieniu różu

W załączonych bransoletkach użyłam połączenia kamieni półszlachetnych - jadeitów z elementami ze srebra (również złoconego) lub stali chirurgicznej gdyż zawsze staram się pracować na dobrych jakościowo materiałach, abym mogła być dumna z tego co powstaje w mojej pracowni. Całość zapakowałam w ozdobne pudełeczka.

Bransoletka w odcieniu patynowym
Bransoletki w odcieniach morskich
Bransoletka w odcieniu fuksji

Zapraszam także do oglądania innych moich prac, które mogą być świetną inspiracją na prezent

Podobne wpisy